Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kongressen.comKongressen.com

Nyheder

Kongressen.com, Sex & Samfund og Arbejdermuseet sætter fokus på kvinders rettigheder i Trumps USA

Arrangementet finder sted den 26 maj – billetsalget er åbent nu

Vi bliver igen mindet om, at det at have rettigheder kræver vedvarende beskyttelse og kamp.
Ligestillingen i USA er under et enormt pres. I de seneste år er kvinders rettigheder blevet rullet tilbage i flere stater, hvilket har haft alvorlige konsekvenser.
Denne eftermiddag ser vi nærmere på de aktuelle begivenheder i USA og analyserer, hvad de betyder både for USA og globalt.
Hvad betyder den amerikanske politik for kampen for en mere lige og retfærdig verden? Hvilken indvirkning har den på udsatte og marginaliserede grupper, der får begrænset adgang til samfundets muligheder for ligestilling, lighed og menneskerettigheder? Og hvilke grupper rammes hårdest, når adgangen til abort begrænses, og retten til prævention, sundhedspleje eller lige rettigheder – især for transkønnede – undermineres?
I dette arrangement ser en række af landets førende eksperter på amerikansk politik, jura og ligestilling nærmere på flere af disse tematikker, herunder abort og LGBTQ+-rettigheder.

Mandag 26. maj kl. 16-17.30
Billet: 100 kr. // 50 kr. for studerende. 

Der vil være indlagt pause i programmet, hvor du kan forsyne dig med drikkevarer.

Billetter kan købes her.

Program:

Introduktion ved Trine Christensen, coach, forfatter og tidligere generalsekretær ved Amnesty International Danmark

Korte indspark ved

  • Majbrit Berlau, generalsekretær i Sex & Samfund
  • Ruben Sindahl, juridisk analytiker hos Kongressen.com
  • Henriette Laursen, direktør i KVINFO
  • Helle Porsdam, professor ved Det Juridiske Fakultet på Københavns Universitet

Herefter er der debat mellem alle deltagere og mulighed for spørgsmål fra salen.

Arrangementet præsenteres af Kongressen.com og Sex og Samfund i samarbejde med Arbejdermuseet.

Written By

Kongressen.com er et uafhængigt netmedie om amerikanske samfundsforhold. Vi grundlagde mediet i oktober 2012 ud fra den ambition at tilføre dækningen af supermagten substans og analyse. Som verdens supermagt spiller USA en helt central rolle for den verden, som Danmark er en del af. Derfor er der behov for at dække såvel amerikansk indenrigs- som udenrigspolitik på en mere kvalificeret og nuanceret måde. Lige som der er behov for at fortælle historier om det amerikanske samfund generelt. Det er det, vi her på Kongressen.com ser som vores fornemmeste opgave at gøre.

Læs også:

Politisk analyse

Det skorter ikke på bøger om Trump i øjeblikket. Tværtimod er der kommet flere i de seneste måneder.

Interview

Marco Rubio vil være den yes-man som Mike Waltz ikke var, lyder analysen fra Rasmus Søndergaard fra DIIS

Interview

Konflikten mellem Trump og Harvard kan komme til at have store konsekvenser for forskningen, vurderer Helle Porsdam

Courtroom

Dommeren talte med store bogstaver da han dømte til fordel for advokatselskabet Perkins Coie i sagen

Copyright © 2021 Kongressen