Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kongressen.comKongressen.com

Nyheder

Kongressen.com søger universitetspraktikant til efteråret 2026

Er du vores nye universitetspraktikant? Så læs med her.

Har du lyst til at være en del af af holdet her på Kongressen.com når USA til november går til midtvejsvalg? Så er det her måske noget for dig.

Kongressen.com søger en universitetspraktikant, der sammen med vores nuværende hold af journalister og analytikere kan bidrage til dækningen af såvel midtvejsvalget, som de andre store begivenheder i amerikansk politik.
Som universitetspraktikant vil du blive en del af teamet og kommer til at bidrage til både artikelskrivning, research og SoMe indhold.

Den profil, vi leder efter, er en kandidatstuderende, der brænder for at være med til at formidle amerikansk politik og samfundsforhold. Derfor kigger vi efter en person, der kommer med en relevant studiebaggrund, eksempelvis amerikanske studier, statskundskab eller kommunikation. Praktikforløbet er ulønnet, meritgivende og giver dig muligheden for at dykke dybere ned i amerikansk politik generelt og midtvejsvalget i særdeleshed. Praktikforløbet begynder sidst i august 2026 og slutter i midten af december 2026.

Lyder det her som noget for dig, så send os en ansøgning senest fredag den 12. juni kl. 12. Vi holder samtaler i ugen efter ansøgningsfristens udløb.

Har du spørgsmål til stillingen som universitetspraktikant, så kontakt vores chefredaktør Anders Agner på anders@kongressen.com eller redaktionssekretær og tidligere universitetspraktikant Mie Mortensen på mie@kongressen.com

Ansøgningen sendes til anders@kongressen.com senest den 12. juni kl. 12.

Written By

Kongressen.com er et uafhængigt netmedie om amerikanske samfundsforhold. Vi grundlagde mediet i oktober 2012 ud fra den ambition at tilføre dækningen af supermagten substans og analyse. Som verdens supermagt spiller USA en helt central rolle for den verden, som Danmark er en del af. Derfor er der behov for at dække såvel amerikansk indenrigs- som udenrigspolitik på en mere kvalificeret og nuanceret måde. Lige som der er behov for at fortælle historier om det amerikanske samfund generelt. Det er det, vi her på Kongressen.com ser som vores fornemmeste opgave at gøre.

Læs også:

Podcast

Hør sidste afsnit af ‘Staterne gennem 250 år’, hvor Anders Agner og Peter Keldorff sammen med Stine Kromann Dragsted har fokus på Washington D.C.

Interview

Den europæiske bekymring om USA's ageren handler i høj grad om Trumps meldinger om Grønland, lyder analysen fra Lykke Friis.

Courtroom

En dommer har genåbnet sagen bag forliget om fonden, mens en anden har nedlagt forbud

Danmark & USA

Rederiet Norden ser ikke situationen ved Hormuz-strædet som en enkeltstående hændelse, fortæller Lasse Lilholt Raahauge.

Copyright © 2021 Kongressen