Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kongressen.comKongressen.com

Courtroom

Trump idømt en række bøder i New York straffesag

Trump skal betale 9000 dollars for kontroversielle udtalelser om vidner i sagen og kan ende med at blive sat i fængsel

I dag starter uge fire af retssagen mod Donald Trump i New York for forfalskning af virksomhedsdokumenter. Anklagerne bunder i et forsøg på at skjule en betaling til pornoskuespilleren Stormy Daniels, der skulle købe hendes stilhed om en påstået affære med Trump i 2006. 
Sidste uge bød blandt andet på vidneudsagn fra Stormy Daniels’ tidligere advokat, der forhandlede aftalen om betalingen og fra Trumps tidligere assistent Hope Hicks.
Trump lejren har forsøgt at vise, at det var Trumps tidli...

 

Denne artikel er kun for medlemmer.

 

Bliv medlem og få adgang til vores analyser, features og interviews.

Køb et privat medlemskab eller få et tilbud til din virksomhed eller organisation

 

Er du allerede medlem?
Log ind herunder ↓

Written By

Ruben Toft Sindahl er uddannet jurist fra Københavns Universitet og University of Pittsburgh i Pennsylvania. Fik sin advokatbestalling i Washington D.C. og har gennem flere år arbejdet som advokat i USA. Tilknyttet Kongressen.com som juridisk analytiker.

Læs også:

Interview

Midtvejsvalgkampen i 2026 vil formentlig få indflydelse på Trumps økonomiske udspil, lyder analysen fra Nykredits Frederik Engholm.

Kultur

Du kender sangene i forvejen, for du synger sikkert med på dem hvert år i december - læs historierne bag julehittene her.

Politisk analyse

Flere skævvridninger gør at kvinder har sværere ved at betale deres studiegæld end mænd har i USA

Interview

Læs 11. artikel i vores nye artikelserie 'USA-korrespondenterne' - i denne uge med Jacob Fuglsang.

Copyright © 2021 Kongressen